Jak głosować w wyborach parlamentarnych?
Zastanawiasz się jak głosować w nadchodzących wyborach parlamentarnych? Dowiedz się więcej o tym jakie są procedury oraz kto i na kogo może głosować.
Wybory parlamentarne w Polsce to ważny czas dla obywateli mających prawo głosowania. Czy wiesz, jak poprawnie oddać swój głos? W tym przewodniku dowiesz się o procedurach i opcjach głosowania w nadchodzących wyborach parlamentarnych w Polsce.
Kto jest uprawniony do głosowania?
Aby móc głosować w nadchodzących wyborach parlamentarnych, musisz spełnić określone kryteria. Musisz być obywatelem polskim w wieku 18 lub starszym i posiadać pełnię praw publicznych. Musisz również być wpisany do stałego rejestru wyborców.
Gdzie i jak mogę zarejestrować się do głosowania?
Każdy obywatel domyślnie jest przypisany do komisji wyborczej w miejscu swojego zameldowania. Jednak, dla osób przebywających w dniu wyborów w innym miejscu możliwa jest zmiana komisji. Zmiany takiej możemy dokonać jednorazowo lub trwale. Z tego względu warto wcześniej sprawdzić do jakiej komisji aktualnie jesteśmy przepisani. Można to sprawdzić w Centralnym Rejestrze Wyborców. Aby to zrobić należy:
- Zalogować się na stronie mObywatel.pl
- Wybrać sekcję Twoje dane, a następnie Centralny Rejestr Wyborców.
- Jeżeli dane nie są widoczne, należy je zamówić, wtedy otrzymamy je na skrzynkę ePUAP.
W tym miejscu, również znajduję się przycisk Złóż wniosek kierujący do zmiany komisji wyborczej.
Dla osób nie korzystających z mObywatela, jest możliwość złożenia wniosku o otrzymanie tych informacji, bądź zmianę w urzędzie. Możemy również wysłać wniosek pocztą.
Jak oddać głos?
Gdy Twoje zgłoszenie zostanie zweryfikowane, możesz oddać głos w dniu wyborów. Musisz w tym celu udać się do wybranego lokalu wyborczego. Komisja wyborcza najpierw będzie musiała zweryfikować Twoje dane i otrzymasz wtedy dwie karty do głosowania. Jedna dotycząca wyborów do Sejmu, druga do Senatu. Na każdej z kart należy wybrać jedną osobą, wpisując przy niej w wyznaczonym polu X. Zatem, łącznie na kartach do głosowania stawiamy dwa X. W wyborach parlamentarnych głosujemy na osobę reprezentującą jeden komitet wyborczy. Może to być reprezentant partii lub koalicji wyborczej. Dla każdego komitetu zarezerwowana jest jedna strona z listą kandydatów do parlamentu. Należy postawić krzyżyk przy nazwisku dokładnie jednej osoby. Inaczej głos będzie nieważny.
Jaki dokument jest wymagany do głosowania?
W wyborach parlamentarnych gdy pojawimy się w lokalu wyborczym, członek Komisji Wyborczej będzie musiał zweryfikować naszą tożsamość. Podstawowym dokumentem, z którego możemy skorzystać jest oczywiście Dowód Osobisty. Możemy również skorzystać z E-dowodu, co obecnie staje się coraz bardziej popularne.
Wybory – jaki dokument zamiast dowodu?
Dowód osobisty, to nie jedyny dokument, przy pomocy którego członek Komisji Wyborczej może zweryfikować naszą tożsamość. Może również skorzystać z prawa jazdy, paszportu bądź aplikacji mObywatel, gdyż zawierają one informację o instytucji, która go wydała, imię i nazwisko posiadacza oraz jego zdjęcie.
Co warto jeszcze zrobić przed wyborami parlamentarnymi 2023?
Jak już znamy okręgi wyborcze (inny okręg wyborczy jest dla Sejmu, a inny dla Senatu), warto sprawdzić i wcześniej wybrać kandydata na którego będziemy głosować. Listę kandydatów do Sejmu można sprawdzić na wybory.gov.pl, zaś do Senatu tutaj. Warto wpisać imiona i nazwiska kandydatów w google, aby dowiedzieć się o nich więcej i świadomie dokonać wyboru.
Zastanawiasz się na kogo zagłosować w wyborach?
Wybory, to trudna decyzja dla milionów Polaków. Jeśli zastanawiasz się na kogo zagłosować, zapoznaj się z naszym poradnikiem. Analizujemy programy partyjne i przedstawiamy ich skróty. Na kogo głosować w wyborach parlamentarnych 2023 – poradnik