Jak głosować w wyborach parlamentarnych?
Zastanawiasz się jak głosować w nadchodzących wyborach parlamentarnych? Dowiedz się więcej o tym jakie są procedury oraz kto i na kogo może głosować.
Wybory parlamentarne w Polsce to ważny czas dla obywateli mających prawo głosowania. Czy wiesz, jak poprawnie oddać swój głos? W tym przewodniku dowiesz się o procedurach i opcjach głosowania w nadchodzących wyborach parlamentarnych w Polsce.
Kto jest uprawniony do głosowania?
Aby móc głosować w nadchodzących wyborach parlamentarnych, musisz spełnić określone kryteria. Musisz być obywatelem polskim w wieku 18 lub starszym i posiadać pełnię praw publicznych. Musisz również być wpisany do stałego rejestru wyborców.
Gdzie i jak mogę zarejestrować się do głosowania?
Aby zarejestrować się do głosowania, musisz złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców. Możesz złożyć taki wniosek w urzędzie lub przez Internet. Aby złożyć taki wniosek internetowo, udaj się na stronę https://www.gov.pl/web/gov/zloz-wniosek-o-wpisanie-do-rejestru-wyborcow i wybierz opcję „Złóż wniosek”. Będziesz musiał potwierdzić swoją tożsamość profilem zaufanym. Aby dopisać się do spisu wyborców możesz również udać się do urzędu gminy i tam wypełnić wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.
Jak oddać głos?
Gdy Twoje zgłoszenie zostanie zweryfikowane, możesz oddać głos w dniu wyborów. Musisz w tym celu udać się do wybranego lokalu wyborczego. Komisja wyborcza najpierw będzie musiała zweryfikować Twoje dane i otrzymasz wtedy kartę do głosowania. W wyborach parlamentarnych głosujemy na osobę reprezentującą jeden komitet wyborczy. Może to być reprezentant partii lub koalicji wyborczej. Dla każdego komitetu zarezerwowana jest jedna strona z listą kandydatów do parlamentu. Należy postawić krzyżyk przy nazwisku dokładnie jednej osoby. Inaczej głos będzie nieważny.
Jaki dokument jest wymagany do głosowania?
W wyborach parlamentarnych gdy pojawimy się w lokalu wyborczym, członek Komisji Wyborczej będzie musiał zweryfikować naszą tożsamość. Podstawowym dokumentem, z którego możemy skorzystać jest oczywiście Dowód Osobisty. Możemy również skorzystać z E-dowodu, co obecnie staje się coraz bardziej popularne.
Wybory – jaki dokument zamiast dowodu?
Dowód osobisty, to nie jedyny dokument, przy pomocy którego członek Komisji Wyborczej może zweryfikować naszą tożsamość. Może również skorzystać z prawa jazdy lub paszportu, gdyż zawierają one informację o instytucji, która go wydała, imię i nazwisko posiadacza oraz jego zdjęcie
Zastanawiasz się na kogo zagłosować w wyborach?
Wybory, to trudna decyzja dla milionów Polaków. Jeśli zastanawiasz się na kogo zagłosować, zapoznaj się z naszym poradnikiem. Analizujemy programy partyjne i przedstawiamy ich skróty. Na kogo głosować w wyborach parlamentarnych 2023 – poradnik