Kobiety na wybory

Frekwencja wyborcza kobiet i mężczyzn

W 2011 roku dobyła się akcja „Kobiety na wybory” zachęcająca kobiety do udziały w wyborach parlamentarnych. W tamtych latach frekwencja wyborcza wśród kobiet była zwykle od 5 do 10% niższa niż wśród mężczyzn. Tamtejsza kampania widać, że już przyniosła spore efekty, bo w wyborach prezydenckich w 2020 roku w drugiej turze głosowało więcej kobiet niż mężczyzn. Wśród wszystkich głosujących, kobiety stanowiły 54,2%, a mężczyźni 45,8%. 

Kobiece sprawy w polityce

Frekwencja wyborcza wśród kobiet rośnie też zapewne dlatego, że coraz więcej spraw, o których decydują politycy, dotyka kobiety. Najgłośniejszą sprawą był wyrok Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej zakazujący aborcji. Mnóstwo kobiet wyszło wtedy na ulicę, by wyrazić swój bunt. Ale to niejedyne sprawy dotyczące kobiet, które pojawią się w sferze politycznej. Dużo mówi się o urlopach macierzyńskich, walce z ubóstwem menstruacyjnym, dostępem do in vitro czy dostępie do ginekologa dla młodszych pacjentek.

Kobiety na wybory. Czy kobiety pójdą licznie na wybory i będą walczyć o swoje sprawy?

Dlaczego kobiety na wybory?

Ewidentnie widać, że frekwencja wyborcza kobiet rośnie i warto podtrzymać ten trend. To szczególnie istotne, bo w przestrzeni publicznej coraz więcej mówi się o tematach istotnych dla kobiet. A jeśli spojrzymy na statystyki sejmowe, to współczynnik feminizacji na poziomie 28%, pozostawia wiele do życzenia. Bo gdy analizujemy badania dla sektora przedsiębiorstw, można wyciągnąć pewną analogię do działań wyborczych. W firmach, bardziej zbalansowane zespoły pod względem płci, są bardziej wydajne i pomagają im osiągnąć lepsze wyniki finansowe. Dlatego drogie kobiety, idźcie na wybory, walczcie o ważne dla Was sprawy, walczcie o swoją przyszłość, walczcie o przyszłość Waszych dzieci.

Która partia może pomóc w realizacji kobiecych spraw?

Zapraszamy do naszej analizy programów partyjnych, podanych w skróconej formie. Mogą pomóc podjąć decyzję bez wczytywania się w długie dokumenty programowe.

A jeśli nadal zastanawiasz się czy warto zagłosować, to zobacz nasze argumenty dlaczego warto to zrobić lub zobacz jak do głosowania namawia Dawid Podsiadło i inni artyści