Lewica program

Sprawdźmy co zawiera aktualny program wyborczy Lewicy na wybory. Pełny, 48 stronicowy program możesz zobaczyć tutaj. Natomiast, poniżej możesz zapoznać się z streszczeniem najważniejszych punktów programu Lewicy.

Hasło programu- „Serce mam po lewej stronie”

Swój program, Lewica zaczyna od spraw związanych z pracą. Zakłada on likwidację umów śmieciowych oraz ograniczenie samozatrudnienia. Lewica chce również zakazu darmowych staży oraz wzrtostu płacy minimalnej do 66% przeciętnego wynagrodzenia. Dodaktowo, wynagrodzenie w czasie zwolnienia chorobowego miałoby wynosić 100%, zamiast obecnych 80%. Program ma zapewnić również zrównanie płac kobiet i mężczyzn.

Lewica o nauce

W ramach zmian w edukacji akademickiej, partia chciałby zapewnić stypedium w wysokości 1000 zł dla każdego studenta oraz większą dostępność studiów. Program wymienia również stabilne finansowanie projektów i jednostek badawczych. Tutaj również, pojawia się zapewnienie o wzroście płać pracowników akademickich, z naciskiem na adiunktów, asystentów oraz pozostałych pracowników nienaukowych.

Przywrócenie niezależności sądów

W tym punkcie, program Lewicy odności się do zmian Prawa i Sprawiedliwości w wymiarze sprawiedliwości. Trybunał i Sąd Najwyższy znowu miałyby być niezależne od polityków. Specjalna komisja natomiast, miałaby zbadać naruszenia prawa w latach 2015-2023. Poza tym, Partia chce uprościć procedury rozwodowe oraz powołać sądy pokoju w każdej gmienie dla spraw cywilnych oraz wykroczeń.

Program Lewicy w kontekście Kościoła

Lewica zwraca uwagę na potrzebę rozdziału Kościoła od państwa. Program mówi również o wypowiedzeniu konkordatu, walką z pedofilią wśród duchownych oraz koniecznością likwidacji klauzuli sumienia wśród np. medyków.

Krajowy Program Mieszkaniowy

Problem na który zwracają szczególną uwagę w tej kampanii partie, czyli polityka mieszkaniowa. Program Lewicy stawia głównie na tanie mieszkania na wynajem. Pomoc samorządom w budowie takich mieszkań. Poza tym, regulacja wysokości czynszów i jakości najmu. Dla osób które już posiadają własne mieszkanie w kredycie, zamrożenie oprocentowania (dla kredtów zaciągnietych do końca 2021 r.).

Zobacz porównanie programów wyborczych partii 2023

Jeśli chcesz porównać program Lewicy z innymi partiami, to zapraszamy do naszego poradnika, gdzie porównujemy skrócone wersje programów partyjnych – Na kogo głosować 2023