Na kogo głosować w wyborach w 2023

Na kogo zagłosować w wyborach parlamentarnych w 2023?

Też uważasz, że nie ma na kogo głosować w nadchodzących wyborach parlamentarnych?
Nie jest aż tak źle. Przejrzyjmy wspólnie listę kandydatów.

Wybory parlamentarne 2023

W wyborach parlamentarnych jesienią 2023 będziemy głosować na partie polityczne istniejące na scenie politycznej od lat jak i na nowe partie przynoszące świeżość i nową nadzieję dla wyborców. Pokazujemy skrócone programy wyborcze 2023 opublikowane przez wszystkie partie. 

Prezentujemy partie, na które można głosować w wyborach parlamentarnych 2023 wraz z ich numerem listy i koalicyjnymi komitetami wyborczymi

Na którą partię głosować w 2023 roku?
Zobacz programy wyborcze 2023.

Żeby podjąć decyzję, najlepiej zapoznać się z programami poszczególnych partii. Ale wiadomo, że to długie dokumenty i studiowanie ich będzie bardzo czasochłonne. Dlatego pomożemy i podamy ich skrócone wersje oraz najważniejsze punkty.
logo polska 2050 szymona holowni

Polska 2050 (lista nr 2, Trzecia Droga)

Polska 2050 została zbudowana w większości przez świeżych ludzi. Jej trzonem są tysiące woluntariuszy pomagających już teraz w wielu zakątkach Polski. Z kolei program Polski 2050 został zbudowany przez oddzielny zespół ekspertów – Strategie 2050.  Program Polski 2050 można znaleźć na stronie ich stronie, gdzie w nietypowy sposób prezentują postulaty dla różnych grup społecznych. Oto najważniejsze punkty ich programu:

program AgroUnia

Agrounia (lista nr 6, Koalicja Obywatelska)

Agrounia to młody ruch, który wyrósł z rolniczego buntu na działalność Prawa i Sprawiedliwości. Coraz więcej rolników, którzy zagłosowali na PiS buntuje się, że zostali zapomnieni i to właśnie im chce pomóc Agrounia. Najważniejsze punkty z programu na stronie:

 • Demokracja ekonomiczna
 • Obrona rynku krajowego
 • Suwerenność technologiczna
logo platforma obywatelska

Platforma Obywatelska (lista nr 6, Koalicja Obywatelska)

Platformy Obywatelskiej chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Istnieje na scenie politycznej od lat i wspólnie z PSL rządzili w latach 2007-2015. Partia o dobrze rozbudowanych strukturach i doświadczeniu. Program partii skupia się głównie na odsunięciu PiS od władzy i przywróceniu praworządności w Polsce. Oto najważniejsze punkty z dokumentu programowego:

 • Wolność i demokracja dla wszystkich
 • Europejska ochrona zdrowia
 • Wyższe płace i gospodarka dla wszystkich
Logo PSL

Polskie Stronnictwo Ludowe (lista nr 2, Trzecia Droga)

Polskie Stronnictwo Ludowe to najdłużej działająca partia na scenie politycznej, pamiętająca jeszcze czasy Wincentego Witosa. Skupia się w dużej mierze na obszarach wiejskich i mniejszych miejscowościach. PSL rządziło wspólnie z Platformą Obywatelską w latach 2007-2015. Oto najważniejsze punkty z dokumentu programowego:

 • Pakt dla zdrowia – przywrócenie pełnego działania opieki medycznej
 • Rolnictwo – Stawka 0% VAT na tradycyjną, zdrową żywność
 • Rodzina i polityka społeczna, m. in. bezpłatne żłobki i kluby malucha
Logo PiS

Prawo i Sprawiedliwość (lista nr 4, PiS)

Prawa i Sprawiedliwości również nie trzeba nikomu przedstawiać. Rządzą w Polsce niepodzielnie od 2015 roku, skupiając w swoich rękach pełnię władzy na każdym możliwym szczeblu. Partii do tej pory udało się mocno wpłynąć na strukturę sądownictwa w Polsce, zmienić system podatkowy, wprowadzić 500+ rekordowo rozbudować ilość administracji państwowej oraz  znacznie zaostrzyć prawo aborcyjne. Prawa kobiet oraz uzależnienie sądów, wywołały znaczne protesty wśród społeczeństwa oraz nadal nierozwiązane konflikty z Unią Europejską. Partia skupia się głównie na zasiłkach socjalnych, dzięki czemu jej popularność największa jest wśród emerytów oraz osób z niższym wykształceniem.  Oto główne punkty programu dostępnego na stronie:

 • Szacunek do godności człowieka
 • Prawo do życia, wolności i równości
 • Realna możliwość zwalczania patologii przez Państwo
logo lewica

Lewica (lista nr 3, Nowa Lewica)

Lewica to potomek dawnego SLD. Została ostatnimi czasy odświeżona po dołączeniu Roberta Biedronia i Adriana Zandberga. Partia skupia się głównie na zalegalizowaniu małżeństw jednopłciowych, wsparciu osób LGBT+ oraz wprowadzeniu aborcji na życzenie w Polsce. Oto najważniejsze punkty programu:
logo konfederacja

Konfederacja (lista nr 5, Konfederacja)

Konfederacja to potomek partii Korwin założonej przez Janusza Korwina-Mikke. Partia skupia się głównie na gospodarce proponując obniżkę podatków i zmniejszenie świadczeń socjalnych. Kontrowersyjne są natomiast poglądy na temat Rosji i brak tolerancji dla ludzi o innych poglądach i z innych krajów. Oto najważniejsze punkty programu:

Jak głosować w wyborach parlamentarnych w 2023

Zastanawiasz się jak głosować w wyborach parlamentarnych, kto jest do tego uprawniony i jaki dokument musi mieć ze sobą? – Przeczytaj tutaj

Kiedy odbędą się wybory parlamentarne 2023

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października 2023 r. Termin ten wybrał Prezydent Andrzej Duda. Data ta była typowana przez media już wcześniej, ponieważ daje ona największe szanse na wygraną dla tracącego w sondażach PiSu. Ponadto jest to na dzień przed Dniem Papieskim, stąd było przypuszczenie że Prezydent będzie sprzyjał partii, z której się wywodzi.

Więcej informacji na temat daty wyborów, sondaży i poradników wyborczych znajdziesz na naszej Stronie Głównej.