Na kogo głosować w wyborach w 2023

Na kogo zagłosować w wyborach parlamentarnych w 2023?

Też uważasz, że nie ma na kogo głosować w nadchodzących wyborach parlamentarnych?
Nie jest aż tak źle. Przejrzyjmy wspólnie listę kandydatów.

Wybory parlamentarne 2023

W wyborach parlamentarnych jesienią 2023 będziemy głosować na partie polityczne istniejące na scenie politycznej od lat jak i na nowe partie przynoszące świeżość i nową nadzieję dla wyborców. Pokazujemy skrócone programy wyborcze 2023 opublikowane przez wszystkie partie. 

Oficjalny skład komitetów wyborczych jeszcze nie jest jasny, bo partie cały czas negocjują między sobą. Podajemy najbardziej prawdopodbną listę na jakie partie można głosować w wyborach parlamentarnych 2023:

Na którą partię głosować w 2023 roku?
Zobacz programy wyborcze 2023.

Żeby podjąć decyzję, najlepiej zapoznać się z programami poszczególnych partii. Ale wiadomo, że to długie dokumenty i studiowanie ich będzie bardzo czasochłonne. Dlatego pomożemy i podamy ich skrócone wersje oraz najważniejsze punkty.
logo polska 2050 szymona holowni

Polska 2050

Polska 2050 została zbudowana w większości przez świeżych ludzi. Jej trzonem są tysiące woluntariuszy pomagających już teraz w wielu zakątkach Polski. Z kolei program Polski 2050 został zbudowany przez oddzielny zespół ekspertów – Strategie 2050.  Oto najważniejsze punkty ich programu:
Logo AgroUnia

Agrounia

Agrounia to młody ruch, który wyrósł z rolniczego wkurzenia na działalność Prawa i Sprawiedliwości. Coraz więcej rolników, którzy zagłosowali na PiS buntuje się, że zostali zapomnieni i to właśnie im chce pomóc Agrounia. Najważniejsze punkty z programu na stronie:

 • Propagowanie zdrowej żywności
 • Obrona rynku krajowego
logo platforma obywatelska

Platforma Obywatelska

Platformy Obywatelskiej chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Istnieje na scenie politycznej od lat i wspólnie z PSL rządzili w latach 2007-2015. Partia o dobrze rozbudowanych strukturach i doświadczeniu. Program partii skupia się głównie na odsunięciu PiS od władzy i przywróceniu praworządności w Polsce. Oto najważniejsze punkty z dokumentu programowego:

 • Wolność i demokracja dla wszystkich
 • Europejska ochrona zdrowia
 • Wyższe płace i gospodarka dla wszystkich
Logo PSL

Polskie Stronnictwo Ludowe

Polskie Stronnictwo Ludowe to najdłużej działająca partia na scenie politycznej, pamiętająca jeszcze czasy Wincentego Witosa. Skupia się w dużej mierze na obszarach wiejskich i mniejszych miejscowościach. PSL rządziło wspólnie z Platformą Obywatelską w latach 2007-2015. Oto najważniejsze punkty z dokumentu programowego:

 • Pakt dla zdrowia – przywrócenie pełnego działania opieki medycznej
 • Rolnictwo – Stawka 0% VAT na tradycyjną, zdrową żywność
 • Rodzina i polityka społeczna, m. in. bezpłatne żłobki i kluby malucha
logo lewica

Lewica

Lewica to potomek dawnego SLD. Została ostatnimi czasy odświeżona po dołączeniu Roberta Biedronia i Adriana Zandberga. Partia skupia się głównie na zalegalizowaniu małżeństw jednopłciowych, wsparciu osób LGBT+ oraz wprowadzeniu aborcji na życzenie w Polsce. Oto najważniejsze punkty programu:
logo konfederacja

Konfederacja

Konfederacja to potomek partii Korwin założonej przez Janusza Korwina-Mikke. Partia skupia się głównie na gospodarce proponując obniżkę podatków i zmniejszenie zaświadczeń socjalnych. Kontrowersyjne są natomiast są natomiast poglądy na temat Rosji i brak tolerancji dla ludzi o innych poglądach i z innych krajów. Oto najważniejsze punkty programu:

Logo PiS

Prawo i Sprawiedliwość

Prawa i Sprawiedliwości również nie trzeba nikomu przedstawiać. Rządzą w Polsce niepodzielnie od 2015 roku, skupiając w swoich rękach pełnię władzy na każdym możliwym szczeblu, sterując nawet decyzjami sądów. Tym bardziej zaskakuje zrzucanie odpowiedzialności na wszystkich wokoło na szalejącą inflację, pandemię i zanieczyszczenie środowiska. Partia skupia się głównie na zasiłkach socjalnych, szczególnie popularna wśród wyborców 60+.  Oto główne punkty programu dostępnego na stronie:
 • Szacunek do godności człowieka
 • Prawo do życia, wolności i równości
 • Realna możliwość zwalczania patologii przez Państwo

Jak głosować w wyborach parlamentarnych w 2023

Zastanawiasz się jak głosować w wyborach parlamentarnych, kto jest do tego uprawniony i jaki dokument musi mieć ze sobą? – Przeczytaj tutaj

Kiedy odbędą się wybory parlamentarne 2023

Wiemy, że wybory parlamentarne odbędą się jesienią 2023, ale dokładny termin jeszcze nie jest znany. Strona kiedywbory.pl śledzi najnowsze informacje i jak tylko się pojawią, podamy dokładną informację