Jak głosować poza miejscem zamieszkania ?

Jeśli chcesz głosować w innym miejscu w Polsce niż twój obwód wyborczy musisz zgłosić to przez internet lub w urzędzie. Co do zasady Twoim obwodem wyborczym jest miejsce Twojego zameldowania lub stałego zamieszkania. Możliwość głosowania poza stałym miejscem przebywania nie dotyczy wyborów samorządowych, dotyczy natomiast wyborów parlamentarnych, prezydenckich oraz do europarlamentu. 

Jak zgłosić zmianę miejsca wyborów w przez internet ?

Aby zgłosić zmianę miejsca głosowania przez internet wystarczy posiadać profil zaufany lub konto elektroniczne w jakimkolwiek banku. Profil zaufany można założyć korzystając z informacji zawartych w tym linku https://pz.gov.pl/pz/registerMainPage

Co musisz zrobić aby złożyć jednorazowe zgłoszenie zmiany miejsca głosowania przez internet ? 

  1. Kliknij Złóż wniosek.
  2. Zaloguj się swoim profilem zaufanym.
  3. Podaj adres, pod którym będziesz przebywać w dniu wyborów.
  4. Sprawdź wniosek i podpisz go elektronicznie.

Instrukcja z obrazkami

Wniosek działa jednorazowo tylko dla konkretnych wyborów. Jeśli chcesz zmienić miejsce głosowania na stałe korzystając natomiast z tego wniosku Zmień stały obwód głosowania.

Od kiedy i do kiedy można złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania przez internet ?

Na 44 dni przed dniem wyborów, ale nie później niż 3 dnia przed dniem wyborów. W roku 2023 wniosek intenetowy należy złożyć więc od 1 września do 12 października.

Co musisz zrobić aby złożyć jednorazowe zgłoszenie zmiany miejsca głosowania w urzędzie? 

Aby złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania trzeba przygotować dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport). Wniosek o zmianę miejsca głosowania można pobrać stąd –   wzór wniosku o zmianę miejsca głosowania we wniosku podajesz swoje dane:

  1. nazwisko,
  2. imię (imiona),
  3. obywatelstwo,
  4. numer PESEL,
  5. adres, pod którym będziesz przebywać w dniu wyborów.

Od kiedy i do kiedy można złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania w urzędzie ?

Na 44 dni przed dniem wyborów, ale nie później niż 3 dnia przed dniem wyborów. W roku 2023 wniosek w urzędzie należy złożyć więc od 1 września do 12 października. 

Jak i gdzie zgłosić zmianę miejsca wyborów w urzędzie ?

Wniosek papierowy składasz w urzędzie miasta lub gminy w której będziesz przebywać w dniu wyborów. Wniosek składamy w urzędzie miasta lub gminy osobiście lub wysyłamy go pocztą. 

Jak jest z tą pocztą co wtedy z dowodem ?