PiS PO – odwieczna polaryzacja w polityce czy nowa partia

PiS i PO naprzemiennie rządzą od 2005 roku. Polaryzacja w polityce trwa! Czy duopol PiS PO jest dobry dla Polski, a może czas na nowe partie?

Jedyna słuszna. Czy zawsze warto głosować tylko na największych?

Oczywiste jest że każdy z Nas ma inne poglądy, potrzeby czy doświadczenia. Tym samym ciężko Nam mieć 100% zgodności w wyborze osób które mają o Nas decydować. Baa, uważam że równie ciężko jest znaleźć partię która będzie nawet 80% odzwierciedleniem Naszych myśli i podejścia do kraju w którym żyjemy. No to jak mamy głosować skoro nie wiemy na kogo?

Tutaj, jak w każdym wyborze należy dokonać kompromisu, jednak warto wziąć pod uwagę nie tylko programy wyborcze, czcze obietnice polityków czy nasze subiektywne odczucia. Pewnym jest, że władza musi się zmieniać, to pozwala na ciągły rozwój, rozliczenie poprzedniej władzy i zapobieganie nadużyciom. Bycie u władzy pozwala na wiele, możemy zmieniać prawo pod nasze potrzeby, sięgać po wszelkie dobra- „przecież rządzę już tutaj od lat, znam wszystkich”, poczucie bezkarności wzrasta. „Skoro, kilka afer przeszło moim kolegom płazem, to czego mam się obawiać?”. Wielu byłych premierów, czy prezydentów, przyznaje, że w kolejnych kadencjach ich odwaga, czy poczucie bycia ponad zwykłym obywatelem, niebezpiecznie rosło. Zatem przyznasz, że niezdrowe jest, aby cały czas Ci sami ludzie pełnili najważniejsze role w Państwie. Warto wspomnieć, że taki Władimir Putin rządzi Rosją od 20 lat. A patrząc na wojnę w Ukrainie, jego pewność siebie i gwałcenie wszelkich reguł niebezpiecznie rosną z każdą chwilą. Więcej o efekcie długoterminowego posiadania władzy możesz przeczytać chociażby tutaj – jak władza zmienia ludzi

Na kogo głosować, aby zachować układ sił i nie dopuścić do nadużyć w polityce

Jeżeli to Ty tutaj rządzisz, a wszystkie najważniejsze role na naszym wspólnym obszarze zajmują Twoi koledzy, czy jest się zatem czego bać? No właśnie, czy zatem sensowne jest oddawanie władzy w ręce jednej grupy ludzi…? Tak i nie, oczywiste zdaje się, że łatwiej będzie wypełniać obietnice tej grupie, mając zdecydowaną większość parlamentarną, jednak z drugiej strony, pokusy zmian, aby to ta grupa już zawsze miała pełnię władzy i dostosowywała prawo pod siebie jest bardzo silna. Warto zatem głosować na partie mniejsze, nawet jeżeli Nasze poglądy są najbardziej zgodne z liderem. Brak większości, zmusza partie do podejmowania kompromisów oraz rzuca strach przed wykorzystywaniem władzy na własne potrzeby.

Jeżeli nie wiesz na kogo możesz głosować, jakie programy mają partie, możesz to sprawdzić tutaj:
Programy na wybory parlamentarne 2023

„Żeby tamci nie wygrali”, czyli głosowanie w opozycji do PiS lub PO

Często głosujemy na partię, która jest w opozycji do partii, za którą nie przepadamy, choć ta wcale nie jest tą najbliższą naszemu zdaniu. Tutaj bez wątpienia mam na myśli ciągła walkę PiS-PO. Chcemy w ten sposób zapobiec wygranej najsilniejszemu z nielubianych przez Nas ugrupowań. Czy ma to sens?

Idąc tym tropem rozumowania, nigdy tej sceny politycznej nie zmienimy, zawsze pozostaną dwa obozy ścierające się ze sobą, nie wyrażające naszych potrzeb. Choć wydaje się, że jeżeli zdecydujemy się na partię która ma niskie poparcie, Nasz głos „będzie stracony”. Pamiętajmy że tylko w ten sposób pozwalamy aby w parlamencie zasiadły osoby które naprawdę popieramy, a nie te które wydają się być w opozycji do partii której naprawdę nie lubimy.

Podsumowując, na kogo powinienem zagłosować?

Wybór naszego rządu wcale nie musi być trudny i z góry przesądzony, sprawdzajmy, czytajmy i wybierajmy zgodnie z Naszymi potrzebami, zdaniem. Tylko w ten sposób może żyć Nam się lepiej. Pamiętajmy również aby rozkład sił był równy, to pozwala zachować demokrację i zapobiega nadużyciom. Sprawdź też na kogo będzie głosował Dawid Podsiadło, czy dlaczego tak ważny jest głos kobiet. Jeżeli chcesz poznać programy wyborcze wszystkich kandydatów, zajrzyj do naszego streszczenia programów – programy wyborcze 2023